همکاری شرکت نفت و گاز دولتی آذربایجان (SOCAR) با شرکت اسرائیلی New Med Energy؛ فعال در زنجیره تامین گاز رژیم صهیونیستی

12 فروردین 1403

نویسنده: -

مرکز تحلیل راهبردی و بین‌الملل در قالب برنامه تحریم رژیم صهیونیستی، به منظور شناسایی زنجیره‌ی تامین نفت و گاز رژیم صهیونیستی، شرکت اسرائیلی New Med Energy را که یک شرکت فعال در حوزه اکتشاف، توسعه و تولید گاز طبیعی و میعانات است را شناسایی کرد. اطلاعات این شرکت را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

در راستای شناسایی زنجیره تامین گاز رژیم صهیونیستی، پژوهشی پیرامون شرکت‌های حاضر در جهان اسلام و همکار با این شرکت انجام گرفت و مشخص شد شرکت دولتی نفت و گاز آذربایجان (SOCAR) با این شرکت همکاری دارد.

به نقل از وزارت انرژی رژیم صهیونیستی، شرکت نفت و گاز دولتی آذربایجان (SOCAR) با همکاری کنسرسیومی شامل BP (British petroleum) و NewMed Energy اسرائیل، مجوز اکتشاف گاز در سرزمین‌های اشغالی را دریافت کرده است.[1]

شرکت دولتی نفت و گاز جمهوری آذربایجان (به آذربایجانی: Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti، ARDNŞ)، که بیشتر با نام اختصاری SOCAR شناخته می‌شود، یک شرکت ملی نفت و گاز کاملاً دولتی است که دفتر مرکزی آن در باکو آذربایجان قرار دارد. این شرکت نفت و گاز طبیعی را از میادین خشکی و فراساحلی در بخش متعلق به آذربایجان در دریای خزر تولید می‌کند. [2]

وزارت انرژی رژیم صهیونیستی اعلام کرد شرکت دولتی نفت و گاز آذربایجان (SOCAR) مجوز اکتشاف گاز در بخش شمالی میدان لویاتان که بزرگترین میدان هیدروکربوری اسرائیل می‌باشد را دریافت کرده است.

بر اساس این مجوز که سه سال اعتبار دارد، شرکت دولتی نفت و گاز آذربایجان حق اکتشاف دو بلوک فراساحلی را دریافت کرده است. تائید این قرارداد در انتظار نتیجه جنگ غزه است.[3]

تشکیل کنسرسیوم توسط BP (بریتیش پترولیوم)، شرکت دولتی نفت و گاز آذربایجان (SOCAR) و New Med energy، به دنبال پیشنهاد مشترک بریتیش پترولیوم و ادنوک ابوظبی (Abu Dhabi’s Adnoc)[4] برای به دست آوردن 50 درصد از سهام New Med Energy به مبلغ تقریبی 2 میلیارد دلار صورت گرفت که به طور بالقوه به آن‌ها امکان دسترسی به بخش انرژی در حال گسترش اسرائیل را می‌دهد.

حوزه فراساحلی غنی از گاز که مصر، فلسطین اشغالی، قبرس و لبنان را در برمی‌گیرد، در سال‌های اخیر شرکت‌های بزرگ انرژی را در سطح جهان جذب کرده است، به ویژه از زمانی که اروپا به دنبال جایگزین برای واردات گاز از روسیه است.

New Med energy که بزرگترین سهام میدان دریایی لویاتان، تحت کنترل شورون (Chevron)[5] را در اختیار دارد و 12 میلیارد متر مکعب گاز صادر شده به اسرائیل، مصر و اردن تولید می‌کند، رهبری کنسرسیوم را با شرکت BP و SOCAR برعهده دارد. این مناقصه بلوک‌های نزدیک به میدان‌های لویاتان و تامار را هدف قرار داده است.

علاوه بر این، New Med energy و شرکایش برنامه‌هایی را برای دو برابر کردن تولید میدان لویاتان تا سال 2027 و همچنین توسعه پایانه گاز طبیعی مایع (LNG) دارند.

توسعه زیرساخت‌های گاز طبیعی حوزه شرق مدیترانه از این جهت حائز اهمیت است که بخشی از فشار ایجاد شده روی کشورهای اروپایی بعد از قطع صادرات گاز روسیه به اروپا را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، می‌تواند روابط ژئوپلیتیکی را تغییر دهد.

توسعه فعالیت‌های مختلف انرژی در شرق مدیترانه به افزایش امنیت رژیم صهیونیستی کمک می‌کند، و این امر از طریق همکاری ترکیه و یونان در هر دو خط لوله گاز طبیعی ترانس آناتولی (TANAP) و خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) دیده شده است. توسعه خط لوله انرژی شرق مدیترانه ابزار مهمی برای رساندن انرژی دریای خزر به بازارهای اروپایی و سایر بازارهای جهانی بوده است.

برای رژیم صهیونیستی، مشارکت در توسعه شرق مدیترانه به معنای گامی ملموس برای ادغام اقتصادی در منطقه اطراف آن و همچنین فرصت‌هایی برای تقویت روابط دیپلماتیک از طریق تلاش‌های تجاری است. در حالی که این رژیم و آذربایجان به طور پیوسته روابط دیپلماتیک خود را به ویژه در حوزه امنیتی و دفاعی تقویت می‌کنند، این امر راه را برای سطوح متعدد و قابل توجهی از همکاری‌های اقتصادی هموار کرده است.

سایر همکاری‌ها میان کشورهای اسلامی و رژیم صهیونیستی نیز به مرور توسط «برنامه تحریم رژیم صهیونیستی» منتشر خواهد شد.

منابع ____________________________________________________________________________________________________

[1] https://en.azvision.az/news/173985/socar-granted-gas-exploration-license-in-israel.html

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/SOCAR

[3] https://daryo.uz/en/2023/07/18/bp-and-socar-make-maiden-bid-for-israeli-offshore-gas-in-growing-eastern-mediterranean-interest

[4] شرکت ملی نفت ابوظبی که با نام اختصاری ADNOC شناخته می شود، شرکت نفت دولتی امارات متحده عربی است. این شرکت دوازدهمین شرکت بزرگ نفتی جهان از نظر تولید است. لازم به ذکر است که شرکت ADNOC gas از زیرمجموعه‌های شرکت ADNOC است. این شرکت به ظرفیت گاز 10 میلیارد مکعب در روز دسترسی داشته و علاوه بر تامین 60 درصد گاز امارات، به بیش از 20 کشور صادرات دارد.

[5] Chevron Corporation یک شرکت انرژی چند ملیتی آمریکایی است که عمدتاً در زمینه نفت و گاز فعالیت دارد.

برچسب ها