شرکت اسرائیلی New Med Energy، گلوگاه زنجیره تامین گاز رژیم صهیونیستی

30 فروردین 1403

نویسنده: -

مقدمه

مرکز تحلیل راهبردی و بین‌الملل در قالب برنامه تحریم رژیم صهیونیستی، شروع به شناسایی زنجیره تامین نفت و گاز رژیم صهیونیستی و همکاری کشورهای مختلف (به‌ویژه کشورهای عضو جهان اسلام) کرده است. درنتیجه‌ی تحقیقات صورت‌گرفته، شرکت New Med Energy (NWMD) به عنوان یکی از گلوگاه‌های زنجیره‌ی تامین گاز رژیم صهیونیستی شناسایی شد. اطلاعات شرکت مذکور را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

شرکت New Med Energy (NWMD)، که نام قبلی آن Delek Drilling بوده، یک شرکت گاز اسرائیلی فعال در حوزه اکتشاف، توسعه و تولید گاز طبیعی و میعانات است. این شرکت که یکی از زیرمجموعه‌های گروه Delek است، طی توافق­نامه‌ای که در 1 جولای 1993 بین شرکت Delek Drilling Management Ltd  و Delek Drilling Trusts Ltd به امضا رسید، توسط Avinoam Finkelman تأسیس شد[1].

در فوریه 2022، به عنوان بخشی از فرآیند تغییر نام تجاری، این شرکت نام خود را از Delek Drilling به New Med Energy تغییر داد. New Med Energy اولین شرکتی بود که همراه با شریک خود، Noble Energy، گاز طبیعی را در مقادیر تجاری به اقتصاد اسرائیل عرضه کرد. این شرکت در سال 2000، برای اولین بار در تاریخ رژیم صهیونیستی اجازه ایجاد زیرساخت تولید برق با استفاده از گاز طبیعی در اسرائیل را داد.[2]

شرکت Avner نیز یکی از زیرمجموعه‌های گروه Delek است. Avner Partnership در سال 1991 یعنی دوسال قبل از تاسیس Dlek Drilling، توسط دکتر David Cohen، دکتر Eli Rosenberg و Gideon Tadmor تأسیس شد. در سال 1998، همکاری میان این دو شرکت شکل گرفت و در نهایت در سال 2017، Avner در Delek Drilling ادغام شد.[3]  این ادغام موقعیت Delek Drilling (New Med Energy) را به عنوان یک سازمان اکتشافی پیشرو در اسرائیل تثبیت کرد. واحدهای مشارکت‌کننده در ادغام در بورس اوراق بهادار تل‌آویو معامله می‌شوند و یکی از ده نهاد بزرگ تجارت در بازار بورس تل‌آویو محسوب می‌شوند.[4]

اهمیت شرکت New Med Energy

این شرکت 45.34 درصد از میدان گازی لویاتان[5]، بزرگترین میدان گازی در دریای مدیترانه و 31.25 درصد سهام میدان تامار را در اختیار دارد.[6] گاز تولید شده از لویاتان به عنوان منبع اصلی انرژی برای رژیم صهیونیستی است.

علاوه بر این، New Med energy و شرکایش برنامه‌هایی را برای دو برابر کردن تولید میدان لویاتان تا سال 2027 و همچنین توسعه پایانه گاز طبیعی مایع (LNG) دارند.

توسعه زیرساخت‌های گاز طبیعی حوزه شرق مدیترانه از این جهت حائز اهمیت است که بخشی از فشار ایجاد شده روی کشورهای اروپایی بعد از قطع صادرات گاز روسیه به اروپا را کاهش می‌دهد؛ همچنین می‌تواند روابط ژئوپلیتیکی را تغییر دهد.

میدان گازی لویاتان برای رژیم صهیونیستی بسیار مهم است و به آن به عنوان ابزاری برای تغییر روابط خارجی با کشورهای همسایه از جمله ترکیه و مصر نگاه می‌کند.[7] توسعه فعالیت‌های مختلف انرژی در شرق مدیترانه به افزایش امنیت رژیم صهیونیستی کمک می‌کند، و این امر از طریق همکاری ترکیه و یونان در هر دو خط لوله گاز طبیعی ترانس آناتولی (TANAP) و خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) دیده شده است. توسعه خط لوله انرژی شرق مدیترانه ابزار مهمی برای رساندن انرژی دریای خزر به بازارهای اروپایی و سایر بازارهای جهانی بوده است.

تصویر: خط لوله گاز طبیعی ترانس آناتولی (TANAP) و خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP)

برای رژیم صهیونیستی، مشارکت در توسعه شرق مدیترانه به معنای گامی ملموس برای ادغام اقتصادی در منطقه اطراف آن و همچنین فرصت‌هایی برای تقویت روابط دیپلماتیک از طریق تلاش‌های تجاری است. حوزه فراساحلی غنی از گاز که مصر، فلسطین اشغالی، قبرس و لبنان را در برمی‌گیرد، در سال‌های اخیر شرکت‌های بزرگ انرژی را در سطح جهان جذب کرده است، به ویژه از زمانی که اروپا به دنبال جایگزین برای واردات گاز از روسیه است. در نتیجه، وارد آمدن ضربه به شرکت New Med Energy، می‌تواند تولید و توسعه میدان لویاتان و تامار را دچار اختلال کرده و به تبع آن ضربه‌ای به تامین گاز مصرفی سرزمین‌های اشغالی و همچنین صادرات آن وارد شود و درآمد ارزی رژیم را نیز کم کند.

ضربه به شرکت New Med Energy، می‌تواند از طریق فشار افکار عمومی به شرکای آن در جهان اسلام برای قطع روابط با این شرکت میسر شود. این شرکت با شرکایی در اردن، مصر، امارات متحده عربی، آذربایجان و مراکش همکاری دارد.

تصویر: شرکت‌های همکار New Med Energy در جهان اسلام

حوزه همکاری‌ها نیز گسترده است و شامل صادرات گاز، خرید سهام شرکت New Med Energy و تشکیل کنسرسیوم به منظور اجرای پروژه‌های اکتشافی در سرزمین‌های اشغالی می‌شود که جزئیات آن در صفحه مربوط به برنامه تحریم رژیم صهیونیستی در تارنمای مرکز تحلیل راهبردی و بین‌‎الملل قابل مشاهده می‌باشد.

منابع ____________________________________________________________________________________________________

[1] https://www.delekdrilling.co.il/en/natural-gas/gas-fields/yam-tethys

[2] https://www.themarker.com/markets/1.215403

[3] https://newmedenergy.com/team/reuben-bor/

[4]https://info.tase.co.il/ENG/General/Company/Pages/companyAnalysisRating.aspx?subDataType=0&companyID=000475&shareID=00475020

[5] leviathan gas field

[6] تارنمای شرکت New Med Energy

https://newmedenergy.com/operations/

[7] تارنمای خبرگزاری دیلی نیوز، اسرائیل در حال مذاکره با مصر و ترکیه در مورد معاملات عمده صادرات گاز است

https://www.hurriyetdailynews.com/israel-in-talks-with-egypt-turkey-on-major-gas-export-deals-65015

برچسب ها